[Skip to Content]

The Winners & Finalists 2015

 

Please click here to view the full gallery

Support and care team of the year         

 

Winner
Weaver Vale Housing Trust - Support and wellbeing team

Finalists
B3Living - Independent living team
The ExtraCare Charitable Trust - Commissioning and healthy lifestyles team
Origin Housing - Home improvement agency and handyperson services
Places for People - Cotman support services team
Stockport Homes - Temporary accommodation team

 

Development or maintenance team of the year              

 

Winner
Lambeth Living - Central garages team

Finalists
Housing Plus Group - Property care
Liverpool Mutual Homes - HMS
Magenta Living - Providing Homes, Building Communities
New Charter Building Company
OVH/Sovini Property Services - Gas servicing team
Peaks and Plains Housing Trust - Voids team
Places for People - Property maintenance division

Sponsored by:

Wrekin+group

Frontline team of the year               

 

Winner
whg - Neighbourhood impact officer (NIO) team

Finalists
Family Mosaic - Operations team
Lambeth Living - Welfare solutions team
One Vision Housing - Neighbourhoods
Orbit Group - CSC Multi-media team
Origin Housing - Community development team
Sovereign - Hampshire housing team 
Stockport Homes - Customer finance team

Sponsored by:

Wheatley+Group

 

Communications team of the year

 

Winner
The Wrekin Housing Trust - Marketing and business research team

Finalists
Great Places Housing Group - Communications team
Paragon - Design and communications team
Rochdale Boroughwide Housing - Communications team
whg - Communications team
Wheatley Group - Communications team

Sponsored by:

Creative Bridge

Central service team of the year

 

Winner
mhs homes – HR team

Finalists
Home Group - Health and safety team
Places for People - HR team
Stockport Homes - People and organisational development team
Wythenshawe Community Housing Group - ICT team
Wythenshawe Community Housing Group - Working 4 Wythenshawe 

 

Young professional of the year

 

Winner
Oliver Herrmann - Wolverhampton Homes

Finalists
Michael Baggett - Fortis Living
Madeleine Brown – Luminus Group
Abbygayl Fox - Coastline Housing
Nick Hodgskin – Hanover
Tom Leon-Grimes - Orbit Group
Ian Stewart - Pine Court Housing Association

Sponsored by:

New Charter Group

Career development of the year

 

Winner
James Whalley - Weaver Vale Housing Trust

Finalists
David Boyd - Villages Housing
Myles Duffy - Barnet Homes
Emma Henley - Colchester Borough Homes
Tom Riches - Saffron Housing Trust
Michelle Sawyer - Wolverhampton Homes

Sponsored by:

Places for People

Mentor of the year               

 

Winner
James Martin - Greenfields Community Housing

Finalists
Robin Bate - Wolverhampton Homes
John Chapman - Gentoo
Claude Goldsworth - Luminus Group
Debbie Griffiths - Housing Plus Group
Elspeth Mackenzie - Thrive Homes

 

Board member of the year

 

Winner
Philip Leong - Pine Court Housing Association

Finalists
Wyn Casey - Wythenshawe Community Housing Group
Fay Edwards - Kensington and Chelsea TMO
Karin Jaeger - Brent Housing Partnership
Jill Lanham - Burton and District YMCA
Janet Storar MBE - Nottingham City Homes

 

Inspirational colleague of the year     

 

Winner
Natasa Dojcinovic - Stockport Metropolitan Borough Council

Finalists
Jenny Boswell - Stockport Homes
Susan Brazendale - The Calico Group
Justin Gent - Family Mosaic
Ashlea Green – bdht
Shalim Hoque - Aldwyck Housing Group
Cliff Johnson - Changing Lives
Rosie Longden - Equity Housing Group
Andrew Price - Burton and District YMCA

 

Inspirational tenant / resident of the year

 

Winner
Natasha Loraine - Magenta Living

Finalists
Seb Bowley - WM Housing Group
Trevor Elliott - Lambeth Living
Alf Hannaford - North Star Housing Group
Richard Hickmott - mhs homes
Sajad Hussain - Aksa Homes
Emma Naylor - Weaver Vale Housing Trust
Mick Vernon - Derby Homes

Sponsored by:

Circle

Inspirational leader of the year               

 

Winner
Paul Laffey - Burton and District YMCA

Highly Commended
Andrew Kenny - Housing Plus Group

Finalists
Jennifer Hawthorne - Northern Ireland Housing Executive
Jim Ripley - Phoenix Community Housing
Chris Rowbottom - Weaver Vale Housing Trust

Sponsored by:

Longhurst Group

Tenant lifetime contribution              

 

Winner
Marian Green – Radian

Finalists
Jean Allison - WM Housing Group
Margaret Cox - Glen Ward Community Development Association
Ian Marshall - Greenfields Community Housing
Eva Mulholland - Wythenshawe Community Housing Group
Dee Turner - Home Group

Sponsored by:

Sovini

Lifetime achievement in housing

 

Winner
Maureen Stables - CDS Co-operatives

Finalists
Dr Chan Abraham – Luminus Group
Wyn Casey - Wythenshawe Community Housing Group
Michelle Meldrum - Gentoo
Kenneth Payne - Retired housing manager
Anne Turner - Orbit Group

Sponsored by:

MSHP

 

Sponsored by:
...